Jaro ve znamení alergií. Jak se obrnit a co na ně platí?

Jaro nám klepe na dveře. Venku pějí ptáci, dlouhá noc je na ústupu a hodnoty na teploměru směřují k vyšším hodnotám. Zatímco někdo má z příchodu nového a teplejšího ročního období radost, jiní už si přejí, ať je znovu zima. Důvodem toho jsou alergie, na které trpí spousta z nás. Bohužel jaro se doslova nese ve znamení alergií a období kýchání, slzení a senné rýmy nastupuje. Naštěstí existuje několik tipů, jak se proti jarním alergiím obrnit. 

Největším útočníkem je pyl

Úvodem je dobré zmínit, jaké alergeny stojí za nepříjemnými projevy nejvíce. Největším problémem bývají kvetoucí trávy, které obsahují pyl, jenž se s pomocí byť drobného vánku rozptyluje do ovzduší. Pokud pobýváte delší dobu na zahradě, zanedlouho můžete evidovat kýchání, svědění, a kromě jiného i úpornou a neutichající rýmu. Jelikož je pyl na jaře doslova všude kolem nás, vyhněte se sušení prádla venku. Pyl má tendenci se nalepit na oblečení, tudíž si ho vezmete i domů. Jinými slovy vám nedá pokoj. 

Pyl

Mezi největší spouštěče alergií patří travní alergeny v podobě lipnice, jílku nebo bojínku či kostřavy. Také se snažte vyhnout srze, žitu, medyňku nebo pýru a psárce. 

Braňte se proti jarním alergiím posílením imunitního systému

Horší, než sama alergie jsou její projevy. To vám jistě potvrdí všech třicet procent dětí a čtyřiadvacet procent dospělých, kteří alergiemi trpí. Právě ti se ptají, jak se zbavit alergie nebo jestli neexistují nějaké opravdu účinné léky na alergii, jež by příznaky zmírnily. 

Lékaři se shodují na tom, že pokud se u vás objeví příznaky alergie, je zapotřebí zamířit ke specialistovi, který předepíše inhalační kortikoidy nebo antihistaminika (řada z nich je volně prodejná). Díky názoru odborníka však budete vědět, jak vás alergický pochod může ovlivnit a co ho ve vašem případě může zastavit. Snadno se tak budete bránit jarním alergiím. 

Obecně však platí, že byste měli posilovat svůj imunitní systém. Silná imunita rovnající se rytířskému brnění vás dokáže ochránit nejen v boji proti virům a nachlazení, ale také vyhrává boj s alergiemi. Vsaďte proto nikoliv na citrusy, které se pomalu stahují z nabídky supermarketů, ale dejte raději na černý rybíz, echinaceu nebo rakytník, ve kterém se nachází až třikrát více vitaminu C než ve zmiňovaných citrusech. 

Rakytník

Posílení imunitního systému = prevence proti alergiím a jejím příznakům. 

Jak posílit imunitní systém:

 • Otužujte se.
 • Doplňte do těla vitaminy. 
 • Hýbejte se.
 • Vsaďte na česnek.

Co platí na alergii? Zásady, které mějte na paměti

 1. Častěji se převlékejte. Zbavíte se pylu usazeného na oblečení, který vás může donutit kýchat i v pohodlí domova. 
 2. Během jara si zavírejte okna i dveře. Vzduch se doma snažte vyměňovat jinak, například s pomocí rekuperace. Zabráníte opět tomu, aby se pyl dostal do vaší domácnosti. 
 3. Domácí mazlíčky příliš nepouštějte ven nebo pokud ano, nepouštějte je pak dovnitř. Pyl mohou mít přilepený na srsti. 
 4. Pokud trpíte na alergie, dejte ruce pryč od sekání trávy nebo od hrabání listů. Jen tím zhoršíte alergické reakce. 
 5. Máte alergii na slunce? Ať už vás trápí tato alergie nebo alergie na pyl, noste v každém případě sluneční brýle. Zabráníte tak přímému kontaktu s alergeny. 
 6. Pečlivě berte léky na alergie, pakliže je máte předepsané. 
 7. Pokud přece jenom chcete pracovat venku, chraňte si své dýchací cesty. Kromě slunečních brýlí noste také roušku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *