Růžová voda – skutečně má zázračné účinky?

Účinky růžové vody využívají lidé po mnoho staletí, už staří Římané věděli, jakou sílu mají okvětní lístky růže. Kleopatra si je ráda přidávala do medové koupele. A i dnes má růžová voda řadu zdravotně prospěšných účinků, které si chválí i dermatologové. Na co všechno můžeme růžovou vodu využít?

Růžová voda na pleť a pokožku

Již ve škole se děti učí, že největším orgánem v těle je kůže, která působí jako bariéra proti UV záření, chemikáliím a jiným znečišťujícím látkám. Právě antioxidanty obsažené v růžové vodě chrání kožní buňky před jejich poškozením. Růžová voda se pyšní taky protizánětlivými vlastnostmi, proto je často používána na pokožku trpící na různé formy ekzému. A nejen to – růžová voda působí také jako inhibitor proti elastáze a kolagenáze, které jsou pro pokožku škodlivé. Pokožka si díky této vodě zklidní a působí proti nechtěnému stárnutí tím, že redukuje výskyt vrásek.

Oči

Vzhledem k výsledkům studií, které ukázaly, že růžová voda má vynikající účinky na oční problémy, se používá i jako součást očních kapek. A s jakými problémy dokáže růžová voda pomoct?

  • zánět spojivek
  • syndrom suchého oka
  • záněty slzné žlázy a slzného vaku
  • šedý zákal

Popálené rány

Vzhledem k tomu, že má růžová voda antiseptické a antibakteriální vlastnosti, pomáhá urychlit hojení různých ran (popáleniny, jizvy, řezné rány apod.) tím, že je udržuje v čistotě a bojuje proti infekcím.

Růžová voda na vlasy

Máte suché nebo poškozené vlasy? Pomůže vám lahvička růžové vody. Hydratační a výživné vlastnosti růžové vody zlepšují kvalitu vlasů a dodávají jim lesk. 

Tip: Zlepšit stav svých vlasů a dodat lesk můžete tak, že po umytí šamponem použijete 1 šálek růžové vody.

Bolest v krku

Kvůli zklidňujícím a protizánětlivém účinkům je růžová voda používána k léčbě bolesti v krku. Studie také potvrzují, že funguje jako relaxant krčních svalů.

Růžový čaj
Růžový čaj

Ústní voda

Růžová voda má antimikrobiální a protizánětlivé schopnosti, které blahodárně působí na čistotu úst. Existuje studie, ve které bylinné ústní vody s extraktem růžové vody snižovaly bolest aftů a napomáhaly s jejich vymizením.

Pro lepší náladu

Inhalace vodních par růžové vody se tradičně používá tehdy, když si chce člověk zlepšit náladu. Výzkumy ukázaly, že růžová voda má antidepresivní vlastnosti, vyvolává ospalost a dokonce má hypnotický účinek podobný účinku farmaceutického léčiva Diazepam. Taktéž je známo, že růžová voda je prospěšná při léčbě demence a Alzheimerovy choroby.

Máte doma růžovou vodu? Využíváte ji? Nebo jste o ní nikdy neslyšeli? Napište nám do komentářů, zda ji používáte ještě jinak, než je v článku zmíněno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *